- Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle
Muzeum zostało otwarte w dniu 16 sierpnia 1964 roku podczas I Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a jego twórcą i organizatorem był działacz społeczny Andrzej Podżorski. Jego zbiory obejmują przedmioty związane z życiem i kulturą górali Beskidu Śląskiego. W ich skład wchodzą: meble, stroje, liczne obrazy, narzędzia rolnicze, przykłady sztuki ludowej. W muzeum mieści się w budynku dawnej karczmy ewangelickiej. Murowany budynek powstał w 1827 roku, na miejscu dawnej gospody z 1794 roku. W 2010 roku obok muzeum wybudowano dodatkową atrakcję – Enklawę Budownictwa Drewnianego. W jej skład wchodzą obecnie: kuźnia, chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem. Całość dopełnia pasieka pszczelarska oraz zielnik.
Miejsce: Wisła, ul. Stellera. Odległość 1,5 km, samochodem 4 minuty.
- Muzeum Narciarstwa w Wiśle
Założone zostało w 1991 roku, w ośrodku „Ziemowit”. Do eksponatów placówki należą m.in. narty do skoków , na których Mistrzostwo Polski zdobył Adam Małysz, a także narty skokowe innych zawodników. W kolekcji znajdują się również stare narty (wśród nich narty z końca XIX w.) Kolekcja liczy ponad 80 eksponatów. W ośrodku można również obejrzeć kolekcję sprzętu etnograficznego oraz fotografie związane z historią narciarstwa.
Miejsce: Wisła, ul. Wodna 3. Odległość 2,2 km, samochodem 5 minut.
- Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu
To niezwykłe muzeum znajduje się w domu, w którym ponad 100 lat temu mieszkał i tworzył wybitny człowiek renesansu - Julian Ochorowicz. Był wybitnym naukowcem, intelektualistą, wynalazcą, prekursorem mikrofonu, głośnika, telefonu czy telewizora. Muzeum zostało otwarte 26 kwietnia 2017 roku, a w swojej kolekcji posiada ponad 300 obrazów, rzeźb i grafik czołowych polskich twórców surrealizmu, a także specjalną izbę poświęconą Julianowi Ochorowiczowi. W muzeum prezentowana jest stała ekspozycja oraz wystawy czasowe.
Miejsce: Wisła, ul. Ochorowicz 6. Odległość 2,5 km, samochodem 6 minut.
- Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle
Muzeum zostało otwarte w 2003 roku. Prezentuje zbiory gromadzone od 1978 roku. Znajdują się tam pamiątki związane z polskim spadochroniarstwem cywilnym oraz wojskowym. W szczególności odznaki, monety, umundurowanie, osprzęt, uzbrojenie, fotografie i wiele innych. Wśród zbiorów szczególnym zainteresowaniem cieszą się części wystawy poświęcone wyposażeniu i sprzętowi elektronicznemu wojskowych grup specjalnych z okresu PRL.
Miejsce: Wisła, ul. Przylesie 1a. Odległość 2,7 hm, samochodem 6 minut.
- Muzeum Turystyki PTTK w Wiśle
Zbiory Muzeum dokumentują historię rozwoju turystyki w Beskidzie Śląskim, a kolekcja składa się z wielu pamiątek i dokumentów związanych z turystyką górską. Na miejscu można zobaczyć m.in. tradycyjne stroje i sprzęt góralski. Muzeum Turystyki PTTK znajduje się na Polanie Przysłop w małym, drewnianym domku z 1951 r. Odległość 18,2 km, samochodem 42 minuty.
Zobacz również inne propozycje na spędzenie wolnego czasu w naszych okolichach:
Plan na wiosenny weekend w Wiśle! - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje w plenerze.
Koleje linowe w Beskidzie Śląskim - dla tych, którzy wolą się wozić ;)
Co robić w Wiśle i okolicy gdy pada deszcz? - tu przepis na niepogodę!