1. PRZYGOTUJ SIĘ
Potraktuj wyjazd naprawdę poważnie. Zastanów się jak często będziesz musiał tankować samochód, gdzie zjeść w trasie (być może warto zrezygnować z posiłków na wynos na rzecz przygotowanego w domu prowiantu - bułki z kotletem zawsze w cenie!), zaplanuj główne postoje na trasie w miejscach, które dbają o przestrzeganie rygorów bezpieczeństwa. Postaraj się również przygotować do wyjazdu fizycznie - nie musisz jeść ciastek do ostatniego dnia przed wyjazdem ;)
2. ZADBAJ O SAMOCHÓD
Góry to nie błahostka, ale wcześniej musisz do swojego kurortu narciarskiego dojechać! Załóż dobre, zimowe opony, zadbaj o zimowy płyn w spryskiwaczach, drapaczkę do szyb i łańcuchy, które możesz łatwo założyć na koła w przypadku śliskiego podjazdu. Regularnie sprawdzaj przyczepność samochodu na niskich prędkościach - warunki na drodze mogą błyskawicznie ulec zmianie. Nie pozwól sobie na przyklejenie łatki "gorola, który przyjechał w góry jak do miasta!"
3. TRZYMAJ DYSTANS
Gdziekolwiek jesteś - na stacji benzynowej, w hotelu, na stoku - trzymaj dystans społeczny. Zachowanie dwumetrowej odległości od pozostałych osób osób z pewnością nie zaszkodzi. Dbasz w ten sposób nie tylko o siebie i swoją rodzinę, ale także o innych. Z dystansu łatwiej rzucać w siebie śnieżkami!
4. PRZESTRZEGAJ KODEKSU NARCIARZA
Podobnie jak kierowcy czy żeglarze - swój kodeks mają także miłośnicy białego szaleństwa. Przeczytasz w nim złote zasady, które obowiązują w zakresie kierunku jazdy, wyprzedzania czy zachowania na skorzyżowaniu tras narciarskich. I pamiętaj, że nie ma tam zasady "Mam zawsze pierwszeństwo"!
5. ZAPISZ NUMER RATUNKOWY
Koniecznie zapisz w swojej komórce numer 601 100 300 - dzięki niemu w przypadku zagrożenia lub wypadku łatwo połączysz się z Górskich Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. To nic nie kosztuje, a może pomóc w wielu sytuacjach. Co więcej - w serwisie www.601100300.pl znajdziesz precyzyjną prognozę pogody przygotowywaną dla poszczególnych pasm polskich gór przez lokalne górskie służby ratownicze, materiały z zakresu ratownictwa, udzielania pierwszej pomocy czy zasady wzywania pomocy. Napisalibyśmy, że przyda się nadajnik lawinowy i saperka, ale jeśli przyjedziesz tylko na narty... te problemy Cię nie dotyczą.
6. WYBIERZ NIEWIELKI HOTEL Z WYSOKIMI OCENAMI
Masz do wyboru trzy najważniejsze opcje zakwaterowania: duży hotel z bardzo szerokim zakresem usług, niewielki hotel z bardzo indywidualną obsługą oraz wszelkie pokoje gościnne. Tym razem wybierz obiekt, który z jednej strony ma wdrożone standardy bezpieczeństwa i higieny (najlepiej taki z certyfikatem higienicznym Polskiej Organizacji Turystycznej), a z drugiej nie przewijają się w nim ogromne masy Gości. Sprawdź opinie na jego temat - im wyższe oceny, tym większa pewność, że hotel spełni Twoje oczekiwania. Oczywiście - Hotel Pod Jedlami jest takim miejscem ;-) Zobacz nasze zasady bezpieczeństwa na www.podjedlami.pl/bezpieczny-hotel oraz ofertę feriową: www.podjedlami.pl/zima
7. UBEZPIECZ SIĘ
Mądry Polak... przed szkodą! Nawet jeśli będziesz maksymalnie uważny - nie wiesz jak będą zachowywać się inni na stoku. Ubezpieczenia są stosunkowo niewielkim wydatkiem, a zapewniają ogromną dozę spokoju. Sprawdź u swojego agenta ubezpieczeniowego ofertę na Wasz wyjazd, przy okazji dasz zarobić także jemu!
8. ROZGRZEJ SIĘ!
9. DEZYNFEKUJ!
Zobacz także:
5 najlepszych stacji narciarskich w Wiśle 2021 - zobacz gdzie warto wyjechać na narty!
Dlaczego warto wybrać Hotel Pod Jedlami na narty w Wiśle?
Jak bezpiecznie spędzić ferie 2021