Idea reformacji dotarła na Śląsk Cieszyński już na początku XVI w. i szybko zyskała zwolenników wśród wszystkich warstw społecznych. Jednak wraz z przejściem księcia cieszyńskiego Adama Wacława na katolicyzm rozpoczęła się kontrreformacja, która przybrała na sile po objęciu władzy przez katolickich Habsburgów. Ewangelikom rekwirowano kościoły i zabraniano sprawowania kultu religijnego, dlatego też zaczęli gromadzić się na tajnych nabożeństwach w okolicznych górach i lasach. Przypominają o tym zachowane do dziś kamienne ołtarze. Na Śląsku Cieszyńskim jest ich sporo. W Wiśle Kamień znajduje się na Bukowej. To miejsce, w którym zbierali się ewangelicy z Wisły po odebraniu im dotychczasowego drewnianego kościoła w 1654 r. W 1983 roku niszczejący kamienny ołtarz wyremontowano, a od końca lat 80-tych odbywają się tu regularne nabożeństwa. Na Równicy, w Ustroniu znajduje się najbardziej znany i najczęściej odwiedzany dziś kościół leśny. Tworzą go dwa głazy z wyrytymi tablicami mojżeszowymi, krzyżem oraz kielichem. Odbywają się tu co roku uroczyste nabożeństwa, w których biorą udział tysiące wiernych nie tylko ze Śląska, ale i z całego kraju.
- Telesforówka oraz emerytowany garbus
Trzy Kopce to uroczy i widokowy szczyt w paśmie Równicy, którego szlak znajduje się bezpośrednio nad Hotelem Pod Jedlami. W bliskości szczytu znajduje się prywatne schronisko "Telesforówka", falujące beskidzkie krajobrazy oraz niszczejący, acz bardzo klimatyczny garbus, który stał się jedną z atrakcji. Przytulisko „Telesforówka” zostało założone w 1994 roku i znajduje się około 200 m od szczytu góry Trzy Kopce Wiślańskie (810 m), którego nazwa pochodzi od znajdujących się tu kopców granicznych trzech miejscowości: Wiłsy, Brennej i Ustronia. Serce turystów odwiedzających to urokliwe miejsce skradła panorama oraz emerytowany garbus z ławką w środku, który stał się symbolem tego miejsca i jednym z ulubionych punktów fotograficznych.
- Krzakoska Skała i instaławeczka
Krzakoska Skała zwana również Skałą na Kobylej to sporej wielkości skała o wysokości liczącej około 10 metrów. Jest jedną z największych skał tego typu w Beskidzie Śląskim. Krzakoska Skałą stała się obiektem częstych wspinaczek skalnych, ponieważ wyznaczonych jest na niej kilka ścieżek wspinaczkowych. Z jej szczytu widać Dolinę Wisły, pasmo Czantorii oraz Równicę, a obserwować widoki można z urokliwego punktu widokowego jakim stała ławeczka miłości, z wielkim serduchem wyciętym w oparciu ❤ Turyści chętnie przybywają tu, by zrobić zdjęcie na wiślańskiej instaławeczce.
Zamek Zagadek znajduje się w centrum Wisły przy ul. Lipowej 4a, w zabytkowym Zameczku Myśliwskim, który służy również jako siedziba PTTK. Pomysł na rozrywkę jaką jest pokój zagadek pochodzi z USA oraz Japonii, ale i u nas cieszy się sporą popularnością. To świetny sposób na przeżycie ciekawej przygody i spędzenie czasu wśród znajomych czy rodziny. Nasz wiślański escape room jest miejscem całkowicie bezpiecznym dla uczestników, ponieważ pokoje nie są zamykane na klucz. Aktualnie w ofercie znajdują się trzy pokoje, a więc i trzy zagadki do rozwiązania. Na rozwiązanie łamigłówki uczestnicy mają godzinę, która podczas snucia teorii kurczy się bardzo szybko. Zamek Zagadek to wyzwanie i przyjemna dawka adrenaliny, a także test z pracy zespołowej. Jest to intrygująca opcja spędzania czasu dla rodzin, przyjaciół i małych grup. Zdecydowanie miejsce warte polecenia!
W Wiśle miejscem wiecznego spoczynku większości znamienitych wiślan jest właśnie cmentarz na Gróniczku znajdujący się na wzniesieniu Wisły i jej dopływu Kopydła. Ten ewngelicki cmentarz założony został w 1819 roku, zaś kaplicę zbudowano w 1948 roku. Groby na cmentarzu oznaczane były kolorowymi bańkami o średnicy 10-15 cm, dopóki nie zostały zniszczone i w związku z tym zwyczaj ten zaczął zanikać. Podczas zwiedzania można natknąć się na wiele grobów zasłużonych ludzi, a po zwiedzeniu cmentarza warto wyjść górnym wyjściem i piękną aleją dojść do ulicy Kopydło lub do Jonidła, serwując sobie nieco nostalgiczny, acz bardzo urokliwy spacer.