Hiszpania
Hiszpanie spędzają sylwestra na różne sposoby, a jednym z nich jest zjedzenie dwunastu winogron podczas wybicia godziny dwunastej. Przy każdym owocu należy pomyśleć jedno życzenie. W przypadku nie praktykowania tej zasady rok może okazać się niezbyt pomyślny! Hiszpańską tradycją jest również zakładanie czerwonej bielizny, czapek lub szalików. Imprezy sylwestrowe najczęściej odbywają się w domach w towarzystwie przyjaciół. Przed północą ogląda się w telewizji transmisję z placu Puerta del Sol lub wychodzi się z domu na miasto. Natomiast w pierwszy dzień Nowego Roku podawane jest tradycyjne śniadanie w formie smażonych ciastek z gorącą czekoladą.
Francja
Ulubionym sposobem francuzów na spędzenie ostatniej nocy starego roku jest kolacja w gronie najbliższych w domu lub restauracji. Na stołach nie może zabraknąć ostryg, foie gras, serów, wina czy szampana. Mieszkańcy Paryża najczęściej idą na Pola Elizejskie, gdzie Nowy Rok wita się najhuczniej. Tymczasem w Plerin leżącym w Bretanii, sylwestrowym zwyczajem jest kąpiel w morzu. W wydarzeniu może wziąć udział każdy chętny – pod warunkiem, że lubi zimną wodę
Dania
Duńczycy dokładnie o 18 zasiadają przed telewizorami i słuchają Orędzia Noworocznego Królowej Małgorzaty. Relacja wyświetlana w telewizji jest od 1958 roku, a poruszane tematy są apolityczne. Ponadto duńczycy dosłownie traktują powiedzenie „wejść skocznie w Nowy Rok” i o północy zeskakują z krzeseł, wierząc że to przyniesie pomyślność. Ewidentnie lubią hałas, bo upodobali sobie również tłuczenie talerzy przed drzwiami sąsiadów. Im więcej stłuczonej zastawy tym lepiej. Według przesądu oznacza to bowiem, że ma się wielu lojalnych przyjaciół. Natomiast na stołach króluje ciasto w formie wieży stworzonej z marcepanowych krążków, o nazwie Kransekage.
Szkocja
Tam sylwester nazywa się Hogmanay i trwa aż cztery dni. Wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Zatem, jakie zwyczaje tam panują? W Edynburgu 30 grudnia efektowna parada z pochodniami przechodzi przez centrum miasta, by rytualnie spalić łódź wikingów. Kolejnym noworocznym zwyczajem jest przeświadczenie, że jeśli pierwszą osobą, która w Nowy Rok przekroczy nasz próg będzie wysoki i ciemnowłosy mężczyzna zapewni to szczęście na najbliższy rok.
Od wieków wierzymy w to, że od tego jak spędzimy sylwestrowy dzień i noc zależy nasze szczęście w Nowym Roku. Robimy wszystko, by zapewnić sobie pomyślność. Na Podchalu obfitość zapewniają kieszenie pełne drobnych monet, a na Kaszubach tradycja nakazuje wypędzić stary rok poprzez hałaśliwy obchód po wsi ze śpiewami oraz klekotkami. Bez względu na to w jaki sposób planujemy spędzić sylwestrową noc, warto zadbać o to, by była wyjątkowa i została zapamiętana na długo ❤
Zaskocz najbliższych pomysłem na sylwestra i spędź go inaczej.
Zobacz także: