;
  1. Hlavni Strana
  2. Blog
  3. Horské vrcholy a stezky ve Wisle – našich TOP 6!

Blog

Den příjezdu
Datum odletu

Szczyty i szlaki górskie w Wiśle - nasze TOP 6!

06 květen 2022

Wisła jest świetną bazą wypadową na wycieczkę w góry. Okoliczne trasy są dobrze oznaczone, a turyści bez problemu mogą dopasować ścieżki górskie do swoich możliwości. Szlaki turystyczne Wisły to w sumie 100 km wyjątkowych ścieżek, które każdy powinien poznać! Poznajcie 6 wyjątkowych punktów na mapie WISŁY!

  • Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.)

To widokowy szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Na szczycie znajdują się kamienie z herbami trzech miejscowości, które ten szczyt łączy: Wisa, Brenna oraz Ustroń. Znajdziemy tam również prywatne schronisko Telesforówka oraz charakterystycznego garbusa, który stał się swoistym symbolem tego miejsca! Ze szczytu można podziwiać Skrzyczne, Kotarz, Grabową, Stary Groń, Orłową, Równicę oraz Czantorię. Szlak na Trzy Kopce jest łagodny i przyjemny, a jego przejście nie wymaga szczególnego wysiłku. Warto również wspomnieć o tym, że szlak na Trzy Kopce Wiślańskie znajduje się bezpośrednio nad naszym hotelem – dlatego nasz obiekt jest świetną bazą wypadową na leśne wędrówki!

  • Stożek (970 m n.p.m.)

To szczyt położony w paśmie gór Czantorii, w pobliżu przejścia granicznego z Czechami. Sama droga na Wielki Stożek należy do dość przyjemnych i z powodzeniem można zrealizować go z dziećmi. Co prawda końcowe podejście na szczyt jest strome, jednak nie powinno być z nim problemu. Pod samym szczytem znajduje się schronisko PTTK Stożek (pierwsze wybudowane przez Polaków w polskim Beskidzie Śląskim). Ze szczytu rozciągają się fragmentaryczne widoki na Beskid Śląsko – Morawski, a spod schroniska, szeroki widok na Beskid Śląski. Przy bardzo dobrej widoczności, nad Przełęczą Kubalonka można dostrzec grzebień Tatr oraz Babią Górę w Beskidzie Żywieckim.

  • Soszów Wielki (886 m n.p.m.)

Trasa na Soszów jest przyjemna i widokowa. Prowadzi niebieskim szlakiem z Wisły Jawornik. Podczas wędrówki miłym akcentem jest odpoczynek i relaks w schronisku PTTK (jego początki sięgają czasów międzywojennych). Schronisko od szczytu Soszowa Wielkiego dzieli kilkadziesiąt metrów. Podejście jest strome i nieco bardziej wymagające, ale w miarę krótkie. Warto również zaznaczyć, że w pobliżu znajduje się górna stacja kolei krzesełkowej Soszów (jeśli chcesz poznać najlepsze koleje linowe - kliknij tu), a na grzbiecie granicznym, nieco na północ od Szczyrku znajduje się górska „Zagroda Lepianówka”.

  • Barania Góra (1220 m n.p.m.)

Wizyta w Wiśle nie może obejść się bez zdobycia szczytu, z którego wypływa największa polska rzeka. Jedną z tras na Baranią Górę jest szlak niebieski prowadzący z Wisły Czarne przez Dolinę Białej Wisełki. Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, a przy dobrej widoczności zobaczyć można Tatry. Samo podejście na Baranią Górę jest strome, ale krótkie. Warto również wspomnieć o tym, że te teren jest rezerwatem przyrody, a podczas wędrówki można napotkać tablice informacyjne – element ścieżki edukacyjnej o specyfice fauny i flory Beskidów oraz tzw. Kaskady Rodła, czyli górskie wodospady.

  • Malinowska Skała (1152 m n.p.m.)

To jeden z najpiękniejszych symboli Beskidu Śląskiego leżący na szlaku turystycznym na Skrzyczne. Szczyt ten w ostatnim czasie jest chętnie odwiedzany przez ludzi, którzy mają ochotę obejrzeć wschód słońca i podziwiać piękne widok na Beskid Żywiecki. Od niedawna możliwe jest również zwiedzanie znajdującej się w pobliżu Jaskini Malinowskiej (o jaskiniach na terenie Wisły pisaliśmy tu). Opcji dojścia na Malinowską Skałę jest sporo, jednak najwygodniej i najprościej można tutaj trafić z Przełęczy Salmopolskiej.

  • Wierch Skalnity (762 m n.p.m.)

W gwarze górali wiślańskich nazywany jako „Wirch Skolnity” lub wprost „Skolnity”. Na ten szczyt możemy wejść lub wjechać wyciągiem. Na szczycie znajduje się górna stacja kolei linowej Skolnity oraz karczma. Na miejscu nie brakuje atrakcji dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tam zagroda z alpakami i osiołkiem, aleja rzeźb i plac zabaw. Odbywają się tam również liczne imprezy plenerowe. Szczyt ten nazywany jest Dachem Wisły – roztacza się stąd piękna panorama na Wisłę ❤

 

 

Ciekawy Wisły? Poznaj nasz pakiet Wisłoznawca i zwiedzaj Wisłę z przewodnikiem!

 


 

Zpravodaj
Pod Jedlami Sp. z o.o., ul. Cieszyńska 23G, 43-170 Łaziska Górne, NIP: 6342645588
Při poskytování služeb nám pomáhají COOKIES.

Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více v Oznámení o ochraně osobních údajů.

ROZUMÍM