1. Ruch to zdrowie.
Chodzenie po górach wymaga kondycji. Jeśli na co dzień nie jesteś aktywny fizycznie, wyjście może sprawić trudności. W takiej sytuacji wybieraj łagodniejsze szlaki i pamiętaj o tym, by aktywność fizyczna na dobre zagościła w twoim dziennym harmonogramie.
2. Wybierz właściwą trasę.
Zacznij spokojnie i nie ustawiaj poprzeczki zbyt wysoko. Zapoznaj się z mapą, czasem przejścia, przeczytaj opinie o trasie na forach internetowych. Polecamy Beskid Śląski, w którym wytyczono aż 150 km ścieżek. Warto wędrować m.in. Głównym Szlakiem Beskidzkim imieniem K. Sosnowskiego. Wspaniałe widoki zachwycą każdego ❤️!
3. Śledź prognozę.
Zapoznaj się z aktualnymi warunkami atmosferycznymi. Pogoda lubi zaskakiwać, bądź gotów na każdą okazję i …
4. ubierz się odpowiednio
W górach najważniejsze są buty, koniecznie zabezpieczające staw skokowy przed kontuzją. Ponadto, w zależności od sezonu, przygotuj kilka warstw ubrań. Spakuj bluzę z kapturem, kurtkę chroniącą przed deszczem, ubierz podkoszulek i spodnie z możliwością podwinięcia.
5. Pakuj plecak mądrze - to może ocalić Twoje zdrowie i życie
Na dłuższe wyprawy warto zabrać kompas i mapę (taka w wersji papierowej). Może się przydać podręczna apteczka (bandaż, plastry, koc termiczny), zapalniczka lub zapałki, latarka, dokumenty, napój oraz kaloryczny posiłek, scyzoryk oraz naładowany telefon lub powerbank.
6. Wpisz do telefonu Górski Numer Ratunkowy: 601 100 300 lub 985
Trekking zdecydowanie poszerza horyzonty, pozwala poznać przyrodę bliżej, sprzyja regeneracji psychicznej i fizycznej, ale jednocześnie może być niebezpieczny. Wędruj więc odpowiedzialnie ⛰️!
„Góry w letnim zachodzącym słońcu nie przemawiają do nas ludzkim głosem, ale ciszą i pięknem natury roztaczającej się dookoła. Nie marnujmy takich chwil, ale napełnijmy się nimi i wracajmy wyciszeni”
/Krzysztof Wielicki/